Krótko o życiu bł. Karoliny

Bł. Karolina urodziła się 2 sierpnia 1898r.w Wał – Rudzie  jako czwarta z jedenaściorga dzieci  Jana i Marii. Pochodziła z ubogiej ale bardzo pobożnej rodziny, która mimo licznych obowiązków zawsze znajdywała czas na modlitwę.

Karolina była dobrą, obowiązkową i bardzo posłuszną dziewczyną. Ciężko pracowała, pomagając rodzicom,  opiekowała się młodszym rodzeństwem. W szkole była dobrą uczennicą, inteligentną, o dużym poczuciu obowiązku, uczciwości i sprawiedliwości.  Z ochota pomagała wszystkim potrzebującym – odwiedzała chorych w ich domach i pomagała biednym, który potrzebowali wsparcia. Choć mieszkała ok. 8 kilometrów od kościoła bardzo często uczęszczała na Msze Świętą oraz inne nabożeństwa. Karolina nie była wykształcona, żyła jednak bardzo blisko Boga

18 listopada  do domu Kózków zapukał rosyjski żołnierz, który wyprowadził Karolinę i jej ojca z domu, twierdząc, że prowadzi ich do kwatery oficera, by zeznali mu, gdzie są Austriacy. Żołnierz odesłał ojca do domu i prowadził Karolinę w głąb lasu. Podczas szamotaniny Karolina wyrwała się z rąk oprawcy i pobiegła przez bagna. Ciosy szablą, które zadał jej żołnierz okazały się być śmiertelne. Zginęła heroicznie broniąc swojej wolności i godności, które były dla niej cenniejsze niż życie.

Patronka

Błogosławiona Karolina jest patronką Katolickiego Stowarzyszanie Młodzieży, Ruchu Czystych Serc, rolników, drugorzędną patronką diecezji rzeszowskiej oraz patronką szkolnych kół Caritas w diecezji tarnowskiej. Razem ze św. Stanisławem Kostką jest patronką młodzieży.

Miasteczko Modlitewne jako owoc śmierci Bł. Karoliny

Każdego roku na przełomie lipca i sierpnia młodzież z całej Polski gromadzi się w Zabawie, by stworzyć pewne miasteczko. Jest ono inne niż znane nam miasta, ponieważ mieszkańcy mieszkają w namiotach. Czas tych rekolekcji można nazwać szkołą modlitwy u bł. Karoliny, która gromadzi młodych poszukujących Boga.

Close Menu